Миллиардер и его дети

Власть харизмы Как использовать ее в менеджменте на все сто процентов

Какая работа приносит счастье А какая — превращает в «офисный планктон»

Уроки этих дам

Стать несчастным? Легко! Чему может научить профессора психологии пятилетний ребенок

Kā radās atšķirības vīriešu un sieviešu smadzenēs

«У нас в семье не бывает ссор»

Kā radās atšķirības vīriešu un sieviešu smadzenēs

Džons Grejs, Dr.Ph, «marsa un Veneras attiecību noslēpumi»

Sestdiena, 27. februāris 2010

Smadzenes varēja attīstīties tā, kā to noteica alu vīriešu un alu sieviešu skaidri izteiktās lomas, kas nodrošināja izdzīvošanu. Mūsu vīriešu senči gāja medībās, un, meklējot dzīvnieku, viņiem bija jāveic lieli attālumi. Laba orientēšanās apkārtnē ļāva vīriešiem būt labākiem medniekiem un pārējo apgādniekiem. Vīrietim bija jāpaļaujas pašam uz sevi, lai atrastu ceļu mājup. Tajos laikos virziena pajautāšanas iespēja nepastāvēja.

Mūsu sieviešu priekšteces gādāja pārtikai derīgas lietas netālu no mītnes vietas un rūpējās par bērniem. Viņām veidojās spēcīgas emocionālās saites ar bērniem un pārējām sievietēm, ar kurām bija jādzīvo kopā, kamēr vīrieši medīja. Sievietēm bija jāiepazīst tuvākā apkārtne, lai lasītu ogas un sēnes. Varbūt tāpēc arī pašlaik sievietes viegli var pamanīt sev apkārt un ledusskapī to, ko partneri, šķiet, nespēj.

Zinātnieki prāto, ka sieviešu izteiksmes prasmju pārākums varētu būt radies fizisko īpašību dēļ. Vīriešiem bija fiziskais spēks, ko izmantot cīņā ar pārējiem vīriešiem, bet sievietes lietoja valodu, lai kaut ko atspēkotu un pierādītu. Sievietes izmantoja valodu tāpēc, ka to varēja. Kad vīrietim draudēja briesmas, viņam bija jābūt klusam. Līdz pat šai dienai vīrietis stresa apstākļos bieži apklust, ielien savā alā, lai atgūtos no stresa, bet sieviete iemācījusies izrunāt visu, kas izraisījis spriedzi. Ļaujot citiem uzzināt par savām problēmām, viņai vieglāk saņemt atbalstu. Ja viņa nerunātu, citi vienkārši nezinātu, kas viņai vajadzīgs.

Smadzenes katram dzimumam attīstījās atšķirīgi, lai nodrošinātu izdzīvošanu. Lai notiktu šī pielāgošanās, vajadzēja tūkstošiem gadu. Nav reāli cerēt, ka smadzenes pēkšņi piemērosies straujajām dzimuma nozīmes izmaiņām, kādas notikušas pēdējo piecdesmit gadu laikā. Pamatā stresu rada šīs izmaiņas Marsa un Veneras starpā, izraisot nesaprašanos. Ja gribam attīstīties, ne tikai izdzīvot, nepieciešams pārskatīt prasmi veidot attiecības, lai izpaustos mūsu dabiskās spējas, tendences un vajadzības.

Sasniegumi neiroloģisko pētījumu jomā ļāvuši zinātniekiem atklāt svarīgas anatomiskas un neiropsiholoģiskas atšķirības vīriešu un sieviešu smadzenēs, kas izskaidro acīm redzamo dažādību uzvedībā.

Materiāls publicēts sadarbībā ar Jumava

 

 


AK galerija Visas tiesības rezervētas.

Kontakti (+371)26826942